Wymiana polsko-wegierska

W dniach od 9 - 14 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w wymianie polsko - węgierskiej. Nasi przyjaciele z Vajda János Gimnázium w Bricske przyjechali w środę późnym wieczorem, więc dopiero w czwartek mogliśmy się spotkać. Cała inicjatywa rozpoczęła się od wycieczki po naszej szkole, a następnie udziału gości w lekcjach języka obcego. Następnie nasi węgierscy przyjaciele uczestniczyli w akademii z okazji Święta Dnia Niepodległości, a wieczorem odbyły się gry i zabawy integracyjne.

Następnego dnia uczniowie zaprzyjaźnionych szkół brali udział w mszy z okazji 11 listopada. Następnie Węgrzy wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia, by zwiedzić Muzeum Auschwitz - Birkenau. Wieczorem wszyscy uczniowie udali się na spacer po Katowicach. Sobota stała pod znakiem wycieczki do kopalni soli w Wieliczce, a następnie spaceru po malowniczym Krakowie. Wreszcie nadeszła pora na najbardziej wyczekiwany dzień - niedzielę. Tego dnia każdy z uczniów zaangażowanych w projekt, gościł w swoim domu jednego z Węgrów. Zadaniem wszystkich było stworzenie przyjaznej atmosfery, więc niektórzy zapraszali naszych przyjaciół na tradycyjne, śląskie biesiadowanie, a niektórzy wybierali się z nimi na spacer po okolicy. Wieczorem odbyło się uroczyste pożegnanie, po którym w poniedziałek uczniowie węgierskiej szkoły wyjechali w drogę do swej ojczyzny.

Z pewnością niezwykły czas spędzony ze wspaniałymi gośćmi na długo zapadł w pamięć wszystkim uczestnikom wymiany. Co istotne - tak krótki przecież czas pozwolił, by zawiązały się nowe przyjaźnie. W głowach wszystkich już snuje się plan wycieczki na Węgry... Pod linkiem znajdziecie stronę szkoły naszych węgierskich przyjaciół: