Wymiana polsko-wegierska

W dniach od 9 - 14 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w wymianie polsko - węgierskiej. Nasi przyjaciele z Vajda János Gimnázium w Bricske przyjechali w środę późnym wieczorem, więc dopiero w czwartek mogliśmy się spotkać. Cała inicjatywa rozpoczęła się od wycieczki po naszej szkole, a następnie udziału gości w lekcjach języka obcego. Następnie nasi węgierscy przyjaciele uczestniczyli w akademii z okazji Święta Dnia Niepodległości, a wieczorem odbyły się gry i zabawy integracyjne.

Następnego dnia uczniowie zaprzyjaźnionych szkół brali udział w mszy z okazji 11 listopada. Następnie Węgrzy wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia, by zwiedzić Muzeum Auschwitz - Birkenau. Wieczorem wszyscy uczniowie udali się na spacer po Katowicach. Sobota stała pod znakiem wycieczki do kopalni soli w Wieliczce, a następnie spaceru po malowniczym Krakowie. Wreszcie nadeszła pora na najbardziej wyczekiwany dzień - niedzielę. Tego dnia każdy z uczniów zaangażowanych w projekt, gościł w swoim domu jednego z Węgrów. Zadaniem wszystkich było stworzenie przyjaznej atmosfery, więc niektórzy zapraszali naszych przyjaciół na tradycyjne, śląskie biesiadowanie, a niektórzy wybierali się z nimi na spacer po okolicy. Wieczorem odbyło się uroczyste pożegnanie, po którym w poniedziałek uczniowie węgierskiej szkoły wyjechali w drogę do swej ojczyzny.

Z pewnością niezwykły czas spędzony ze wspaniałymi gośćmi na długo zapadł w pamięć wszystkim uczestnikom wymiany. Co istotne - tak krótki przecież czas pozwolił, by zawiązały się nowe przyjaźnie. W głowach wszystkich już snuje się plan wycieczki na Węgry... Pod linkiem znajdziecie stronę szkoły naszych węgierskich przyjaciół:
http://www.vajdaj-bicske.sulinet.hu/index.php/102-a-lengyel-magyar-projekt

 

Sponsorzy

 

  

Numery kont szkoły

Darowizna na rzecz szkoły:

40 1050 1243 1000 0022 7770 6970

Inne wpłaty, m. in. ubezpieczenie ucznia, duplikaty legitymacji szkolnych i świadectw:

76 1050 1243 1000 0022 7592 6372

Kontakt

 
 

Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin
Katolickich Archidiecezji Katowickiej
im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda

ul. T. Kościuszki 11
41-500 Chorzów
tel.: 32 249 50 44,
32 246 06 51
fax: 32 246 06 50
Email: szkola@glk.edu.pl

Organ prowadzący

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej

Dyżur kontaktowy : każdy wtorek od 17.00 do 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Plebiscytowej 49 w Katowicach (I piętro). 

Działające przy Zespole Szkół stowarzyszenie i fundacja:

Stowarzyszenie Circam Scholam Catholicam
nr do kontaktu 
781 022 314 
prezes Monika Antlauf-Jaskola

Fundacja Manufaktura Dobrych Pomysłów
nr do kontaktu 606 729 908 
prezes 
Dawid Ignalski